Sposób odżywiania się znacząco wpływa na gospodarkę hormonalną oraz jakość produkowanych komórek jajowych i plemników. Dlatego też dobrze zbilansowana dieta jest tak istotna, kiedy planujemy dziecko.

Codziennym menu powinny znaleźć się pokarmy jak najmniej przetworzone (produkty z mąki z pełnego przemiału, nierafinowane, itp.), świeże i najlepiej z upraw ekologicznych. Zalecane są również produkty o niskim wskaźniku glikemicznym, ponieważ nie podnoszą zbytnio poziomu glukozy we krwi. Duży nacisk należy położyć na zwiększone spożycie warzyw (także strączkowych), owoców, orzechów i pestek (z dyni). Warto też ograniczyć mięso z kurczaków, gdyż hormony używane przy ich hodowli mogą mieć wpływ na działanie ludzkich hormonów.

Prawidłowa dieta powinna zawierać dużą ilość witaminy A, która w produktach występuje w postaci beta-karotenu (marchew, pomidory, papryka, kalarepa, kapusta, kabaczek, dynia, burak, surowy szpinak, sałata, brukselka, gotowane brokuły oraz morele, brzoskwinie, czerwony grejpfrut, maliny, borówki, śliwki i czereśnie) i retinolu (wątroba, tran, nabiał).

Dieta przyszłego ojca powinna dodatkowo zawierać produkty bogate w witaminę C (która poprawia ruchliwość plemników), witaminę E (zapobiega utlenianiu hormonów płciowych) i cynk (zwiększa ilość i jakość spermy).

Źródła witaminy E:

- oleje roślinne (zwłaszcza olej z kiełków pszennych),

- jaja,

- chleb,

- gruboziarniste produkty pszenne,

- brokuły.

Witamina E to ważny przeciwutleniacz. „Nie lubi” ona mrożenia ani podgrzewania.

Źródła witaminy C:

- owoce: cytrusowe, czarna porzeczka,

- warzywa: kapusta, szpinak, natka pietruszki, ziemniaki, papryka, sałata.

Źródła cynku:

- czerwone mięso (zwłaszcza wołowina),

- ryby i owoce morza (zwłaszcza ostrygi, małże),

- rośliny strączkowe,

- pestki dyni,

- pełnoziarniste pieczywo pszenne.

Cynk łatwo wygotowuje się z warzyw a pokarmy wysoko przetworzone nie zawierają go zbyt dużo. Przyswajalność cynku zmniejszają: alkohol, kawa, mleko krowie, żółty ser, seler, białko soi, dieta obfitująca we włókna roślinne oraz palenie tytoniu. Z kolei przyswajalność cynku zwiększają: witamina A, witamina D i owoce cytrusowe.

Dietetycy zwracają też uwagę na usunięcie z jadłospisu przyszłych rodziców wszelkich fast food’ów.  Warto pamiętać, że jakość pożywienia ma wpływ na gospodarkę hormonalną, a więc i na płodność. Zdrowy styl życia, to nie tylko dobrze zbilansowana dieta, to również walka ze stresem, unikanie zanieczyszczonego środowiska, ćwiczenia fizyczne i ruch na świeżym powietrzu. Zrzucenie zbędnych kilogramów może również zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.