Wypoczynek XXI wieku wiąże się z takimi pojęciami jak aktywność, niezapomniany, pełen emocji, ekscytujący, niekiedy ekstremalny.

Chociaż trzeba się czasami nieźle zmęczyć, jednak taka forma aktywności przynosi dużo radości i odprężenia. Może więc być ciekawą odmianą wobec leżenia na plaży. Tak więc zamiast po raz kolejny sięgać po ofertę stacjonarnych wakacji nad morzem, poszukajmy jakiejś odmiany. Najpierw powinniśmy się zastanowić – Co nam sprawia przyjemność? - a wówczas łatwiej będzie wybrać kierunek poszukiwań. Mogą to być piesze wycieczki górskie, rowerowe, spływy kajakowe, żagle, czy sporty bardziej ekstremalne jak nurkowanie, wspinaczka, surfing, … czy trekking. Ta forma turystyki daje możliwości sprawdzenia się w trudnych niekiedy warunkach terenowych i klimatycznych, a także dopływ adrenaliny. Najpopularniejszy jest trekking górski (klasyczny), ale istnieje wiele innych form np. pustynny, polarny, rzeczny, na bagnach, lodowcowy…

Nawet jeśli spędzamy wakacje w jednym miejscu warto tak zorganizować czas, aby zawsze mieć okazję do aktywności fizycznej, oczywiście dostosowanej do swoich możliwości – spacery brzegiem morza, jogging, nordic walking, pływanie, gra w tenisa czy koszykówkę. Ponieważ wakacje to czas dla rodziny i dzieci, pamiętajmy aby zachęcać je do aktywnego wypoczynku. Zaprocentuje to w przyszłości – w myśl powiedzenia Czym skorupka za młodu nasiąknie.

Aktywnie spędzony urlop może poprawić kondycję i oczywiście samopoczucie – wrasta też zadowolenie, że zrobiło coś pozytywnego dla swojego zdrowia i szczupłej sylwetki. A po urlopie… kontynuujmy te dobre przyzwyczajenia choćby chodząc regularnie na spacery, basen, uprawiając jogging, jeżdżąc na rowerze czy podejmując jakieś regularne zajęcia sportowe.