Chora tarczyca nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Jednak skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm – mogą powodować również otyłość.

Tak więc zwiększona masa ciała jest przypadłością wtórną i nie wynika z prowadzenia niezdrowego trybu życia i odżywiania.

Jak rozpoznać pierwsze objawy zaburzeń pracy tarczycy?

– pojawia się brak energii, uczucie ciągłej apatii i senność,

– następuje szybkie męczenie się i osłabienie organizmu,

– występują częste problemy z koncentracją,

– sukcesywnie przybiera się na wadze,

– inne objawy to: zaparcia, bóle głowy, zimne dłonie i stopy oraz suchość skóry i włosów.

Leczenie niedoczynności tarczycy opiera się głównie na podawaniu choremu hormonów tarczycy, a także na przestrzeganiu odpowiedniej diety. Najważniejsze to zwrócenie szczególnej uwagi na podaż składników mineralnych i witamin, a przede wszystkim jodu (potrzebny do produkcji hormonów tarczycy). Jego niedobór może być przyczyną zarówno nadczynności, jak i niedoczynności gruczołu tarczycy. Kiedy zapasy jodu ulegają wyczerpaniu następuje rozrastanie się tarczycy, która w ten sposób wychwytuje z krwi chociażby minimalne ilości tego pierwiastka. Wówczas, niektóre komórki tarczycy zaczynają produkcję hormonów niezależnie od potrzeb organizmu, co prowadzi do nadczynności. Odwrotna sytuacja ma miejsce, gdy tarczyca nie otrzymuje jodu i rozleniwia się, a wtedy zaczyna wytwarzać coraz mniej hormonów, co skutkuje niedoczynnością.

Jak powinna wyglądać dieta chorego?

– przy niedoczynności tarczycy należy wprowadzić produkty bogate w jod – ryby morskie i owoce morza oraz nabiał, jajka, chude mięso, rośliny strączkowe i ziemniaki.

– przy zwiększaniu podaży jodu, powinno się usunąć z diety produkty, które pogarszają jego wchłanianie czyli kapustę, kalafior, brukselka, rzepa oraz orzeszki ziemne.

– u chorych wzrasta też zapotrzebowanie na witaminy A, C, B1 oraz wapń, dlatego powinni spożywać przetwory mleczne i zbożowe oraz warzywa – paprykę, natkę pietruszki, szpinak, marchewkę, pomidory, brokuły i owoce – morele, truskawki, owoce cytrusowe.

Chorzy powinni też pamiętać, że alkohol i tytoń utrudniają wykorzystanie jodu.