Czy wiesz, że wystarczy tylko kilka kroków, by cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją na długo?

Oto 5 zasad, których przestrzeganie może sprawić, że będziesz mógł cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją przez długie lata:

  • jedz 4-5 posiłków wg nowej piramidy żywienia, w odstępach 3-4 godzin oraz pij 1,5-2 L wody dziennie
  • systematycznie ćwicz
  • pamiętaj o odpowiedniej porcji odpoczynku
  • unikaj czynników szkodliwych dla zdrowia
  • bądź pozytywnie nastawiony do świata i ludzi

Dlaczego te proste z pozoru zasady sprawiają nam tyle trudności?

Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia, a nawyki można zmienić w każdym wieku – wystarczy tylko chcieć. Podobnie jak każde nowe zadanie jakiego się podejmujemy tak i zasady zdrowego stylu życia są na początku trudne w realizacji, zwłaszcza dla osób, które wcześniej o siebie nie dbały. Potrzebne jest samozaparcie, wytrwałość i motywacja, a życie stanie się piękniejsze.

Przede wszystkim regularne spożywanie posiłków i właściwe ich komponowanie odgrywa bardzo ważną rolę. Na pewno nie jest to łatwe w dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy w ciągłym biegu i stawiamy czoła licznym wyzwaniom. Nie mamy czasu na przestrzeganie zbilansowanej diety, ani na regularne treningi. A przecież to właśnie prawidłowe odżywianie decyduje nie tylko o naszym zdrowiu, ale także o fizycznej i psychicznej wydolności organizmu.

Miarą energii przyjmowanej z pokarmem jest jego wartość kaloryczna. Zapotrzebowanie dobowe człowieka wynosi 2000-3500 kilokalorii, ale dokładna wartość zależy od wieku, płci, trybu życia, stanu zdrowia i innych czynników. Wiele osób popełnia dość poważny błąd jedząc tylko 2 czy 3 posiłki w ciągu dnia. Takie zachowanie tylko oddala od efektu jakim jest poprawa sylwetki i samopoczucia.

Powinniśmy spożywać 4-5 niewielkich posiłków dziennie. W ten sposób systematycznie dostarczamy kalorie, a organizm funkcjonuje stale nie mając możliwości czerpania energii z innych źródeł. Jeśli jednak nie dostarczymy na czas odpowiedniej ilości pożywienia, organizm broni się poprzez tworzenie dodatkowych zapasów energii – niestety w postaci tkanki tłuszczowej. Zalecane przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny.

Kolejnym powszechnym błędem jest podjadanie miedzy posiłkami. Nie mając czasu na konkretne posiłki, sięgamy po rozmaite „zakazane” przekąski. Najczęściej są to cukierki, chipsy, ciasteczka, batoniki czy szybkie zupki – produkty, które są jedynie źródłem pustych kalorii. Jeżeli już szukamy jakiś przekąsek niech będą to owoce (świeże lub suszone) lub pestki słonecznika, dyni czy też orzechy. Wprawdzie te ostatnie są dość kaloryczne, ale zawierają mnóstwo cennych dla organizmu witamin i mikroelementów. Przecież nie trzeba zjadać od razu całej paczki tych przysmaków, wystarczy kilka sztuk.

Problem większości osób polega na tym, że bogactwo dostępnych produktów z jednej strony umożliwia bardzo zdrowe odżywianie, z drugiej jednak kusi i może prowadzić do nadwagi. Dlatego tak ważny jest umiar. W dzisiejszych czasach często popadamy ze skrajności w skrajność i albo pozwalamy sobie na szybkie tycie, albo katujemy się jakąś dietą-cud.

Chcąc schudnąć nie możemy rezygnować z jedzenia, ale powinniśmy je ograniczyć w sposób racjonalny i przemyślany. Długotrwałe głodzenie się czy stosowanie drakońskich diet w bardzo krótkim czasie może doprowadzić organizm do stanu wyczerpania. To najprostsza droga do anemii, bo brak normalnych posiłków zmniejsza poziom hemoglobiny i hematokryt. Walka z otyłością nie ma daty końcowej, powinna trwać nieustannie doprowadzając do zmiany zachowań i stylu życia.

Zmiana stylu życia oznacza także nowy nawyk, jakim jest systematyczny wysiłek fizyczny: ćwiczenia, ruch, dbanie o ładną sylwetkę. Na różne sposoby wpływa na stan naszego zdrowia, a także samopoczucia, przyspiesza metabolizm, prowadzi do lepszego wykorzystywania kalorii – to natomiast pomaga w utrzymaniu stałej, właściwej masy ciała.

Wysiłek fizyczny jest również znakomitą metodą na przeciwdziałanie stresom. Może to być jazda na rowerze, pływanie, bieg, marsz lub – dla osób starszych – choćby zwykły wolny spacer. Najpierw pół godziny dwa razy w tygodniu, a później godzina – najlepiej codziennie lub co drugi dzień.