Specjaliści radzą, aby regularnie uprawiać piesze wędrówki, najlepiej 3 do 4 razy w tygodniu, przez co najmniej 30 minut.

W szczególności spacery zaleca się kobietom zagrożonym osteoporozą , gdyż poprzez utrzymywanie własnego ciężaru ciała w ruchu i zmaganie się ze zwykłą grawitacją następuje wzrost gęstości kości oraz redukcja wypłukiwania wapnia z organizmu. Wskutek tego wzmacnia się tkanka kostna i jest mniej podatna na złamania.

Dodatkowo regularne spacery i przebywanie na łonie natury:

– sprzyjają utracie zbędnych kilogramów

– zapobiegają chorobom serca

– obniżają nadciśnienie tętnicze krwi

– wpływają na polepszenie lub utrzymanie obecnego stanu zdrowia

– opóźniają efekty starzenia

– powodują wydzielanie się serotonin, które mają wpływ na poprawę nastroju i wzrost pewności siebie

Niewątpliwą zaletą tej formy aktywności jest wspólne spędzanie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Dla dzieci kontakt z naturą i możliwość jej poznania ma również pozytywny wpływ, na pewno dostarczy cenniejszych wrażeń niż czas spędzony w centrum handlowym.
Piesze wędrówki po zróżnicowanym i pagórkowatym terenie mogą poprawić równowagę i koordynację, ale również dadzą okazję, by delektować się pięknymi widokami, bez względu na porę roku. Pozwalają przyjemnie spędzić czas i jednocześnie wykonać trening usprawniający ciało i przynoszący korzyści dla zdrowia. Spacer jest taką formą rekreacji, którą można uprawiać bez względu na wiek – wystarczy wyjść z domu :)