Taniec przybiera przeróżne formy i daje nieograniczone możliwości ekspresji.

Jest doskonałym narzędziem wspomagającym walkę o piękną, szczupłą figurę, odprężającym zarówno ciało, umysł jak i ducha. Solidna dawka tańca wspaniale rzeźbi sylwetkę (szczególnie nóg i pośladków), wzmacnia cały organizm, poprawia kondycję, mobilizuje organizm do spalania kalorii, a także pozwala pozbyć się wewnętrznych napięć, stresu i wielu innych obciążeń psychicznych. Taniec jest również elementem profilaktyki schorzeń układu krwionośnego. Specjaliści z zakresu chirurgii sercowo-naczyniowej zalecają wykonywanie 30-minutowego aerobiku, kilka razy w tygodniu, w umiarkowanym tempie.

Taniec przynosi korzyści porównywalne z ćwiczeniami fizycznymi, dodatkowo łączy przyjemne z pożytecznym. Różnorodność form tanecznych daje szerokie możliwości i trudno się nim znudzić.

Ile kalorii pozwala stracić taniec w ciągu godziny:

– taniec towarzyski – od 180 do 400

– taniec brzucha – od 180 do 300

– jive / swing – od 250 do 400

– taniec liniowy – ponad 300

– salsa – 400

Aktywność fizyczna, jaką jest taniec, powoduje uwolnienie endorfin ? związków chemicznych produkowanych przez ludzki organizm, które łagodzą ból i wywołują dobre samopoczucie. Mówi się wręcz o terapeutycznym działaniu tańca. Jeżeli cierpisz z powodów emocjonalnych, nie akceptujesz swojego ciała lub doświadczasz blokad i stanów napięcia, zarówno emocjonalnego, jak i fizycznego, to wówczas bardzo wskazana jest terapia tańcem.

Choreoterapia bazuje na metodycznym napinaniu i rozluźnianiu mięśni całego ciała, połączeniu rytmu, dynamiki ciała i na samym ruchu. Nie obejmuje natomiast nauki techniki tańca, nie uczy kombinacji, ani kroków. Taniec powinien być naturalny i spontaniczny, bo taka właśnie forma ruchu pozwala na oczyszczenie z emocjonalnych obciążeń. Jeżeli nadwaga i otyłość wywołana jest przez problemy emocjonalne terapia tańcem może przynieść bardzo dobre efekty.

Tańcz dla własnej przyjemności. Traktuj taniec jako dobrą zabawę i miły sposób na spędzenie czasu.