Stres jest potrzebny – aktywizuje organizm oraz motywuje do działania, jednak pod warunkiem, że nie jest długotrwały.

W sytuacjach gdy przeciąga się przez tygodnie, miesiące staje się szkodliwy dla organizmu – może powodować osłabienie, kłopoty z koncentracją, trudności w wykonywaniu skomplikowanych zadań jak również utrudniać kontakty z otoczeniem.

Każdy człowiek odczuwa stres, jednak każdy inaczej na niego reaguje, stąd też trudność znalezienia uniwersalnej metody zwalczania go. Należy znaleźć właściwą dla siebie technikę redukującą nadmierny stres:

- Regularne ćwiczenia fizyczne - powodują, że napięte mięśnie rozluźniają się, poprawia się również krążenie krwi, a organizm dotlenia się. Następuje poprawa ogólnego samopoczucia , przez co nabiera się dystansu do codziennych problemów.

- Uprawianie hobby - pozwala chwilowo zapomnieć o problemach i daje organizmowi czas na regenerację sił.

- Techniki relaksacyjne – medytacja, hipnoza czy wizualizacja.

- Relaks ciała poprzez techniki oddechowekontrolując wdechy i wydechy obniża się poziom napięcia związanego ze stresem (np. joga lub tai chi).

- Rozmowa lub przelanie problemów na papier.

Jednak zamiast zwalczać stres łatwiej jest wyeliminować jego przyczynę np. poprzez:

- Właściwe zarządzanie czasem -opanowanie technik i narzędzi ułatwiających organizację dnia pozwoli na spokojne podejmowanie decyzji i ustalanie priorytetów.

- Zachowanie równowagi i dystansu - polega na utrzymaniu właściwych proporcji pomiędzy odpowiedzialnością i zadaniami zawodowymi, a życiem prywatnym i czasem dla siebie.

- Zdrowy styl życia – wysypianie się, zdrowe odżywianie oraz czas na relaks i aktywność fizyczną.

- Spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi – wsparcie od bliskich osób wzmacnia i pomaga lepiej przejść przez stresujące sytuacje.