Nie dajmy się zwieźć – uleganie modzie i podporządkowanie się wszelakim „dietom cud” nikomu jeszcze nie wyszło na zdrowie.

Szybko wcale nie znaczy zdrowo. Skoro na nadwagę pracowaliśmy przez lata nie możemy oczekiwać, że w ciągu miesiąca osiągniemy wymarzoną sylwetkę. Prawidłowa kuracja odchudzająca powinna powodować spadek masy ciała od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Szybsze chudniecie może stanowić zagrożenie dla utrzymania stałej wagi po zakończeniu kuracji i niejednokrotnie powoduje pojawienie się efektu jo-jo. Ten uboczny efekt odchudzania przyczynia się do szybkiej utraty jędrności biustu i jego opadania, a także do powstawania rozstępów i cellulitu. Nawet po odchudzaniu z dobrym skutkiem pozostaje skłonność do tycia, dlatego nigdy nie należy wracać do niekontrolowanego jedzenia. Należy przede wszystkim skupić uwagę na kształtowaniu nowych, zdrowszych nawyków, co jest procesem długotrwałym i wymagającym silnej motywacji. Przede wszystkim należy mieć na względzie własne zdrowie, gdyż otyłość i nadwaga może prowadzić do chorób serca oraz cukrzycy.

Każdy może się trwale odchudzić poprzez racjonalne odżywianie i aktywność fizyczną. Jednak osoby ze skłonnością do nadwagi muszą wykonać dużo większą pracę i narzucić sobie żelazną dyscyplinę.

Sam proces odchudzania jest długotrwały i ma prowadzić do zmniejszania wagi i masy ciała do stopnia zadowalającego. Czas trwania tego etapu może zależeć od wielu rzeczy np. od stopnia zaawansowania nadwagi bądź otyłości, od czynnika wpływającego na pojawienie się nadwagi/otyłości, a także od zgubnych przyzwyczajeń – stylu życia i upodobań dietetycznych.

Walka z nadwagą i otyłością jest często żmudna i monotonna. Jeżeli już uda nam się osiągnąć wagę zgodną z naszym BMI to, żeby nie zaprzepaścić efektów ciężkiej pracy najlepiej na stałe stosować zasady racjonalnego odżywiania, połączone z regularną aktywnością fizyczną. Zdarzają się jednak przypadki, że mimo trzymania się tych reguł waga ciała nagle zaczyna wzrastać. Może mieć to podłoże w funkcjonowaniu tarczycy. Szybki wzrost masy ciała, objawia się zazwyczaj przy niedoczynności tarczycy. Kiedy praca tarczycy jest zakłócona, wówczas zwalnia się tempo przemiany materii, a to powoduje wzrost wagi.

Podobnie jak nagłe tycie, tak i gwałtowny spadek wagi powinien być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. W obu tych przypadkach, zanim podejmie się decyzję o drastycznej zmianie diety, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.